تبلیغات
کارمند بانک کشاورزی
چت روم
آمار بازدید

کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :

درباره ما


این وبلاگ به همه تلاشگران و ارزش آفرینان بانك كشاورزی تعلق دارد. با این حال، مطالب آن نظر بانك كشاورزی ایران نیست و شخصی است. ضمن اینكه مطالب عنوان شده از سایر منابع نیز ضرورتاً نظر نویسنده وبلاگ و به معنای موافقت با آنها نیست.


ایجاد کننده وبلاگ : مهدی طاهری

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت  • تاریخ ارسال : شنبه 1391/05/14, 10:09 ب.ظ
طرحی دوفوریتی از سوی برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی ارائه شده است که بر اساس آن با تغییراتی در مجمع بانک کشاورزی و واگذاری این اختیارات از وزارت امور اقتصادی و دارایی به وزارت جهادکشاورزی این مجموعه عملا از یک بانک به یک صندوق تبدیل خواهد شد.

 بسیاری از کارشناسان با توجه به وظایف مختص به بانک ها وفعالیت در فضای بازارپولی کشور این اقدام را نه تنها در راستای حمایت از بخش کشاورزی نمی دانند بلکه طرح چنین مسئله ای در این آشفتگی بازار پولی شوکی جدید به این بازار قلمداد می کنند.

به طور حتم رونق در بخش کشاورزی با توجه به پراکندگی جغرافیایی نیاز به حمایت کلیه بانک‌های کشور دارد. تغییر در مجمع بانک کشاورزی در شرایط کنونی به معنای آن است که صرفا بانک کشاورزی اعتبارات لازم به این بخش را بپردازد و دیگر بانکها به ویژه بانک ملی، صادرات، سپه و غیره خود را مسئول اعطای اعتبار به بخش مذکور نمی دانند که این اقدام با سیاست نامگذاری سال جاری به نام سال حمایت از تولید، کار و سرمایه ایرانی که از طرف مقام معظم رهبری سیاستگذاری شده است، مغایرت اساسی دارد.
از سوی دیگر با توجه به فعالیت بانک کشاورزی که با جمع‌آوری وجوه مردم آن را به بدنه بخش کشاورزی کشور منتقل می‌کند این اقدام یعنی تبدیل این بانک به صندوق که این موضوع می تواند خطر جدی را در بخش تامین منابع مالی لازم برای ارتقای بخش کشاورزی بوجود آورد چرا که عدم رعایت نظم در سیاست های پولی و بانکی تبعات سنگینی را در اقتصاد کشور به دنبال خواهد داشت.
بخش کشاورزی همواره نیازمند پشتیبانی و سیاستگذاری مالی کشور است که وزارت امور اقتصاد و دارایی این نقش را همواره برای بانک‌ها از جمله بانک کشاورزی ایفا کرده و بانک کشاورزی از این سیاست‌ها بهره برده است که جدا شدن و جزیره ای عمل کردن این بانک به طور حتم در آینده ای نه چندان دور و در شرایط فعلی که نیازمند انسجام در سیاست های پولی و بانکی هستیم می تواند لطمات جبران ناپذیری را به بخش کشاورزی وارد نماید.
این اقدام سوال برانگیز در حالی است که تا قبل از برنامه چهارم تجربه بخشی نگری و واگذاری امور به دستگاه های متولی تولید و بخش های تولیدی موفق نبوده است! چرا مجددا نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی به سمت سویی هدایت شده اند که این اقدام را انجام دهند، آزموده را آزمودن خطاست و اگر هم به دنبال حمایت از تولید و بخش کشاورزی هستند نمایندگان مجلس بدانند که این اقدام ضربه زدن به بخش کشاورزی است نه حمایت از آن!


دنبالک ها : دلایل 4 گانه در مخالفت با تغییر در مجمع بانک کشاورزی ,
ادامه مطلب