تبلیغات
کارمند بانک کشاورزی
چت روم
آمار بازدید

کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :

درباره ما


این وبلاگ به همه تلاشگران و ارزش آفرینان بانك كشاورزی تعلق دارد. با این حال، مطالب آن نظر بانك كشاورزی ایران نیست و شخصی است. ضمن اینكه مطالب عنوان شده از سایر منابع نیز ضرورتاً نظر نویسنده وبلاگ و به معنای موافقت با آنها نیست.


ایجاد کننده وبلاگ : مهدی طاهری

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت  • تاریخ ارسال : شنبه 1391/05/14, 12:01 ق.ظ
طرح دو فوریتی تغییر در مجمع بانک کشاورزی و واگذاری این اختیارات از وزارت امور اقتصادی و دارایی به وزارت جهادکشاورزی اخیرا در مجلس شورای اسلامی مطرح شد و ظاهرا قرار است یکشنبه همین هفته در پارلمان درباره آن بحث شود. یک کارشناس مسائل بانکی تغییر در مجمع بانک کشاورزی را به ضرر کشاورزان می‌دانند و دلایل 4 گانه مخالفت خود با این طرح را مطرح می‌کند.


به گفته علیرضا اسلامی “ هرگونه تغییر در مجمع بانک کشاورزی به ضرر بخش کشاورزی کشور است، این موضوع به دلایل زیر صورت می‌گیرد: دلیل اول آنكه بخش کشاورزی به دلیل گستردگی و پراکندگی جغرافیایی نیاز به حمایت کلیه بانک‌های کشور دارد. این در سال حمایت از تولید ملی، کار و سرمایه ایرانی لازم است همه بانک‌ها از این بخش حمایت کنند در حالی که اجرای طرح تغییر در مجمع بانک کشاورزی به معنای آن است که صرفا بانک کشاورزی اعتبارات لازم به این بخش را بپردازد و دیگر بانکها به ویژه بانک ملی، صادرات، سپه و غیره خود را مسئول اعطای اعتبار به بخش مذکور نمی‌دانند.این موضوع با سیاست نامگذاری سال جاری به نام سال حمایت از تولید، کار و سرمایه ایرانی که از طرف مقام معظم رهبری سیاستگذاری شده است، مغایرت اساسی دارد.دلیل دوم: در حال حاضر بانک کشاورزی به عنوان یک بانک دولتی مورد حمایت دو وزارتخانه اقتصاد و جهاد کشاورزی در دولت است و چنانچه تغییری در مجمع آن صورت گیرد، حداقل این حمایت به نصف یا کمتر تقلیل می‌یابد.دلیل سوم: اساسا در شرایط فعلی اقتصاد کشور و تحریم‌های شدید بین‌المللی در بخش بانکی و مالی نیاز به انسجام و وحدت در سیاست‌های پولی و مالی شدیدا احساس می‌شود و ضرورت دارد از هرگونه بخشی نگری در اقتصاد و بانکی اجتناب گردد که با هماهنگی در اتخاد سیاست‌های پولی و مالی بتوان با تحریم‌های اعمالی مقابله کرد و این وظیفه، وظیفه ای است همگانی در حالی که چنانکه تغییرات اینگونه در بخش بانکی اعمال شود، وحدت فرماندهی در بخش پولی و بانکی دچار خدشه جدی می‌شود و لذا نمی‌توان و نباید در شرایط فعلی کشور چنین تغییراتی اعمال شود.دلیل چهارم: تجربه بخشی نگری به بانک‌ها تا قبل از برنامه چهارم و حتی قبل از تصویب قانون تسهیل در کشور اجرایی شده و در حمایت از تولید و بخش‌های تولیدی موفق نبوده است. آیا صحیح است که تجارب ناموفق قبلی بدون ملاحظه و بررسی آثار زیان بار آن برای یک بخش مهم تولیدی کشور مانند بخش کشاورزی به اجرا در آید؟ بدیهی است که آزموده را آزمودن خطاست و معلوم نیست افرادی که چنین افکاری را دنبال می‌کنند، دنبال چه مقاصدی هستند؟ آیا حمایت از تولید بخش کشاورزی یا ضربه زدن به آن؟!» مدیرعامل بانک کشاورزی نیز ضمن اتقاد از این موضوع گفت: نمایندگان مجلس بر اساس طرحی دو فوریتی خواستار الحاق بانک کشاورزی به وزارت جهاد کشاورزی شده‌اند که با این کار بانک تبدیل به صندوق می‌شود. محمد طالبی در گفت‌وگو با فارس، افزود: تعدادی از نمایندگان مجلس متأسفانه با تهیه طرح دو فوریتی خواستار انتزاع بانک کشاورزی از وزارت امور اقتصادی و دارایی و الحاق آن به وزارت جهاد کشاورزی شده‌اند، که با این کار بانک تبدیل به صندوق می‌شود.

ادامه مطلب